04.04.2014     0
 

2-й Форум громадських рад та фахових організацій України


Конституція України28.03.2014 року, м. Київ, 2-й Форум громадських рад та фахових організацій України

виступ © Олега Олійника, Голови Правління Громадської правозахисної організація «Христинівчани», Голови Громадської ради при МНС України.

 

Шановне товариство, учасники Форуму!

Тема мого виступу:

«Проблема вибору Українського громадянського суспільства: боротьба з корупцією та дискримінацією чи визнання принципу верховенства права?».

Для кращого розуміння та розкриття даної теми мушу процитувати діагноз хвороби державної влади України, визначений в преамбулі Програми діяльності Кабінету Міністрів України на 2014 рік:

«Відбулася майже повна правова делегітимізація державної влади, її вихід з-під контролю суспільства. Замість свого конституційного призначення – служити інтересам українського суспільства – державна влада її головними суб’єктами використовувалася з метою самозбереження і збагачення. Корупція стала системним елементом державного управління та основним способом вирішення життєвих питань.

Зруйновано правоохоронну та судову системи держави; суд, прокуратура та інші правоохоронні органи стали елементами єдиного репресивного механізму, спрямованого на захист влади, її свавілля і безкарності. Громадяни, позбавлені легітимних способів захисту своїх прав і свобод, змушені були вдатися до масових протестів, а дії влади з їх придушення призвели до чисельних людських жертв».

Отож, насправді зміст мого виступу про цінності, як цінності людини та громадянина творять її та його долю, долю громади, життєдіяльність суспільства, історію держави.

Саме сповідуванні людиною цінності змістовно наповнюють кожне людське життя. Там, де наші думки – там і наша енергія. Те, що ми цінуємо, чо́му надаємо значення, про що думаємо, про що говоримо, що робимо, стає смислом наших життів – ми наповнюємо потужною енергією і воно живе, стає нашою ідеєю, філософією, культурою, державною політикою.

Що це за цінності – що найголовніше для нас, дорогі співгромадяни, чо́му насправді ми надаємо перевагу, що культивуємо, які наші пріоритети?

Вочевидь нині в суспільному житті українців потреба в патріотах громадянах-професіоналах і потужному впливовому громадянському суспільстві – одних із таких цінностей. Цінність громадянського суспільства в унікальній можливості громадян впливати на зміст рішень органів влади, не лише стратегічних, але й тактичних, не лише програмних, але й фактичних. Це і є динамічний учасницький громадянський контроль.

Натомість нам державою системно нав’язується боротьба з корупцією, дискримінацією та визначається як пріоритетною державною політикою.

Насправді ми не зобов’язанні боротися з корупцією та долати її! Ми ж розуміємо, що боротьба з корупцією – унікальний державний та громадський бізнес. В Україні зареєстровано 1420 громадських організацій, назва яких містить словосполучення «боротьба з корупцією». Україною безрезультативно спожито сотні мільярдів коштів іноземних і вітчизняних платників податків під егідою антикорупційної боротьби.

Ми ж пам’ятаємо, що відповідно до Конституції України, людина визнається найвищою цінністю, а її права та свободи визначають зміст і спрямованість діяльності держави, відповідальної перед людиною за формування та реалізацію державної політики. Натомість антикорупційна та антидискримінаційна політика навіть не передбачена Конституцією України. Проте на сьогодні це не заважає людям, суспільству та державі Україна успішно імітувати її формування та реалізацію.

Принцип верховенства права в Законі України «Про засади запобігання і протидії корупції» лукаво зазначений одним із принципів, на яких ґрунтується діяльність із запобігання і протидії корупції. Водночас ані в Законі, ні в Національній антикорупційній стратегії на 2011-2015 роки, ні в Державній програмі щодо запобігання і протидії корупції на 2011-2015 роки не визначено суспільну цінність та не розкрито зміст цього основоположного принципу, ґрунтовно не зауважено на його пріоритетності над іншими принципами. Разом із тим, серед принципів антикорупційної діяльності значиться «пріоритетність запобіжних заходів».

Вочевидь, саме адекватне забезпечення в Україні принципу верховенства права, як фундаментальної цінності, могло би стати дієвим запобіжним заходом, суттєво мінімізуючим корупцію, дискримінацію та гарантуючим безпеку людини, її справжнє людське життя.

У відповідності до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, застосування принципу верховенства права відбувається в тих випадках, коли необхідно відійти від вузького розуміння вимог формального нормативного припису з метою встановлення та захисту справедливості або прийняття рішення всупереч цим вимогам задля забезпечення природних прав і свобод людини.

Ще раз зауважую, що Конституція України не містить положень щодо (не)корупції та (не)дискримінації, запобігання та протидії корупції та дискримінації в Україні. Натомість Основним Законом кожному гарантована рівність, як протилежність корупції та дискримінації.

Етимологія терміну «закон» – на «кону» людські цінності: свобода, права, обов’язки, інтереси. То́му, хто переступив за «кон» – правові санкції.

Юридично гарантоване Конституцією України визнання та дія принципу верховенства права в Україні донині людьми фактично не визнано та не задіяно.

Відтак, Законом України слід деталізувати розуміння основоположних принципів справедливості, зокрема принципу верховенства права, – як основу запобігання та протидії корупції та дискримінації, значно мінімізуючи ці суспільні ґанджі.

Сьогодні ми, співгромадяни України у партнерстві з правниками, зобов’язанні невідкладно організувати формування, громадянське обговорення, супровід прийняття та реалізацію через громадянський контроль:

  1.  Закону України «Про визнання та забезпечення дії принципу верховенства права в Україні»;
  2. Національної програми визнання та забезпечення дії принципу верховенства права в Україні;
  3. Плану невідкладних дій із застосування цього Закону та реалізації цієї Програми (із зазначенням: зміст дії, строки дії, бажаний результат від дії, відповідальний за досягнення результату дії, строк досягнення результату).

Саме внаслідок таких державницьких дій, кожен громадянин і в цілому громадянське суспільство має з розумінням усвідомити глибинну цінність верховенства права та озброїтися цим основоположним принципом у здійсненні громадянського контролю за ефективністю органів влади та продуктивністю реалізації відповідально сформованої ними державної політики в усіх сферах життєдіяльності України.

На сьогодні вже започатковано формування Ініціативної групи з підготовки законопроекту про верховенство права.

Відтак, шановне товариство, прошу долучатися до зазначених державницьких дій інтелектуально та матеріально.

Дякую за увагу!

 

© Олег Олійник

голова правління Громадської

правозахисної організації «Христинівчани»,

депутат Христинівської районної ради


Об авторе: ГПО "Христинівчани"

Ідея проекту Громадська правозахисна організація "Христинівчани" належить Олійнику Олегу та Ірині Сташенко. Сайт організації створено для комунікації христинівчан, які з різних куточків світу одним кліком мишки мають можливість об'єднатися для спілкування.

Ваш комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Щоб відправити коментар поставте відмітку, яка дає вашу згоду на збір та обробку ваших персональних даних . Политика конфиденциальности

НАША МІСІЯ
Наша місія: об’єднання правників з громадянами Христинівщини та іншими заінтересованими людьми для сприяння втіленню принципу верховенства права в територіальній громаді, розбудові громадянського суспільства та правової держави, розвитку правничої професії, правової культури та правосвідомості суб’єктів права, задоволення та захисту прав і спільних інтересів членів організації, а також сприяння їхній гармонійній життєдіяльності.
Долучайтесь до нас у Facebook
Звіти за роками

Звіт про діяльність у 2019 році

ЗВІТ про результати діяльності Громадської правозахисної організації „Христинівчани” в 2019 році   13.02.2019,...

Звіт про діяльність у 2018 році

ЗВІТ про результати діяльності Громадської правозахисної організації „Христинівчани” в 2018 році   23.02.2018,...

Звіт про діяльність у 2017 році

ЗВІТ про результати діяльності Громадської правозахисної організації „Христинівчани” в 2017 році   03.04.2017,...

Звіт про діяльність у 2016 році

ЗВІТ про результати діяльності Громадської правозахисної організації „Христинівчани” в 2016 році   21.02.2016,...

Звіт про діяльність у 2015 році

ЗВІТ про результати діяльності Громадської правозахисної організації „Христинівчани” в 2015...